Jak zajistit jistou budoucnost rodinnému podniku?

rodinný holding

Termíny rodinný holding, SJM a mezigenerační obměna všechny souvisí s majetkem rodinné firmy a proto je důležité znát jejich definice. V tomto článku uděláme přesně to.

Rodinný holding


Rodinný holding je termín popisující možnost vlastnění majetku firmy v rámci rodiny a firmy zároveň. Její právní forma je buď akciová společnost, nebo spol. s ručením omezeným a slouží k možnosti rodiny kumulovat a udržovat rodinný majetek pro následující pokolení. Co se týče vedení firmy, často jsou vedeny zcela, nebo částečně jiné právní subjekty, které mají na starost tvorbu majetku.

SJM


SJM neboli společné jmění manželů vzniká, jak název napovídá, dnem uzavření manželství a končí jeho rozpuštěním. Znamená to, že jakýkoliv majetek získaný jedním z manželů v době trvání manželství spadá do SJM. Tím pádem pokud byla firma založena v době trvání manželství, je třeba počítat s tím, že její hodnota spadá do SJM a na přepsání vedení firmy je třeba podpisu druhého manžela.

Mezigenerační obměna


Tento termín popisuje samotný proces převodu vedení firmy buď částečně, nebo kompletně na potomka v rámci rodiny. Ikdyž se tento proces zdá být jednoduchý, je třeba uvažovat o spolupráci s poradenskou firmou, abyste zajistili nejen zachování dobrých rodinných vztahů, ale také jistou budoucnost pro vaší firmu.
Jednou z těchto jistot představuje tzv. rodinná ústava. Podepisuje se členy rodiny a jejím účelem je rozdělit odpovědnost, práva a tresty za nedodržování. Je v ní popsán i systém řešení případných problémů.

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4