Co jsou lineární motory ve strojírenství a jak fungují?

Pokud byste měli nakrájet rotační servomotor a položit jej naplocho, měli byste v podstatě lineární motor.  Lineární motor je elektrický motor, který má svůj stator a rotor „rozvinutý“, takže namísto točivého momentu (rotace) vytváří lineární sílu podél své délky. Lineární motory však nemusí být nutně přímé. Aktivní část lineárního motoru má konce, zatímco konvenčnější motory jsou uspořádány jako spojitá smyčka.

hlavni

Jak lineární motory fungují?

V tradičním stejnosměrném elektromotoru se centrální jádro z pevně zabaleného magnetického materiálu (známého jako rotor) otáčí vysokou rychlostí mezi pevnými póly magnetu (známého jako stator), když je aplikován elektrický proud. V indukčním motoru na střídavý proud se elektromagnety umístěné kolem okraje motoru používají k vytváření rotujícího magnetického pole v centrálním prostoru mezi nimi. To "indukuje" (vyrábí) elektrické proudy v rotoru, což způsobuje jeho roztočení.

V jednoduchosti lineární motor je ve skutečnosti střídavý indukční motor, který byl rozříznut a rozbalen. "Stator" je uspořádán ve formě dráhy plochých cívek vyrobených z hliníku nebo mědi a je známý jako "primární" lineárního motoru. „Rotor“ má podobu pohyblivé platformy známé jako „sekundární“. Když je proud zapnutý, sekundární klouže kolem primárního podporovaného a poháněného magnetickým polem.

Benefity lineárních motorů

Lineární motory jsou také označovány jako jednotky s přímým pohonem, protože zátěž je přímo spojena s motorem. To eliminuje potřebu pružných součástí, jako jsou převodovky a spojky, které způsobují vůli a chyby v pohybu. A protože se nespoléhají na součásti mechanického pohonu, jako jsou kuličkové šrouby, řemeny a hřeben a pastorky, mají lineární motory mnohem vyšší přesnost a opakovatelnost bez zvlnění rychlosti.

Tento nedostatek rotujících nebo recirkulujících částí je také činí prakticky bezúdržbovými a přispívá k nižším celkovým nákladům na vlastnictví ve srovnání s tradičními hnacími mechanismy.

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4